dobry lekarz okulista we Wrocławiu
okuliści Wrocław

GABINET OKULISTYCZNY I PRACOWNIA OPTYCZNA
Wrocław, ul. Jutrzenki 19

dobry optyk Wrocław Klecina

Choroby oczu i leczenie

Niedowidzenie

Niedowidzenie oznacza obniżenie ostrości wzroku jednego lub obu oczu. Procesy tłumienia obrazu w okolicy plamki żółtej prowadzą do wyłączenia oka niedowidzącego z aktu obuocznego widzenia, co w konsekwencji skutkuje obniżeniem ostrości wzroku oraz zaburzeniami w prawidłowej współpracy oczu. Przy badaniu widzenia na tablicach służących do oceny ostrości wzroku stwierdzenie różnicy dwóch rzędów między widzeniem na oku zdrowym i niedowidzącym upoważnia do zdiagnozowania niedowidzenia. W przypadku stwierdzenia wady refrakcji (u dzieci i młodzieży po porażeniu akomodacji), mimo odpowiednio dobranej korekcji okularowej (bądź soczewek kontaktowych) pacjent nie uzyskuje poprawy ostrości widzenia.

Leczenie niedowidzenia jest procesem długotrwałym. Ważny jest moment podjęcia leczenia. Im dziecko młodsze, tym szybciej można uzyskać wyrównanie ostrości wzroku. Niezwykle ważne są badania ostrości u wszystkich dzieci. Zwykle niedowidzenie, któremu nie towarzyszy zez lub inne nieprawidłowości w obrębie oczodołu, diagnozowane jest przypadkowo lub zbyt późno. Przyjmuje się, że leczenie niedowidzenia powinno się zakończyć optymalnie przed podjęciem nauki szkolnej. Podejmowanie leczenia w późniejszym wieku ma również uzasadnienie, ponieważ starsi pacjenci mają wyższą motywację do aktywizowanie oka niedowidzącego do pracy i uzyskują zadawalające efekty w poprawie ostrości widzenia.

Leczeniem z wyboru jest zastosowanie metody zasłaniania oka zdrowego (obturacja) oraz zapisanie odpowiedniej korekcji okularowej w przypadku stwierdzenia wady refrakcji. W zależności od stopnia niedowidzenia stosujemy zasłanianie oka zdrowego. Do zasłaniania służą specjalne plastry, „klapki” z miękkiego materiału przymocowane do okularów oraz różnego typu przesłonki eliminujące oko zdrowe przy patrzeniu. W niedowidzenia dużego stopnia stosujemy zasłanianie oka prowadzące w ciągu całego dnia. Jeśli dziecko z dużym upośledzeniem widzenia ma trudności z poruszaniem się, stosujemy metodę stopniowego wydłużania czasu zasłaniania oka zdrowego. Konieczna jest częsta kontrola widzenia na oku zdrowym, aby nie doprowadzić do wtórnego niedowidzenia na oku prowadzącym. W przypadku nietolerowania wszelkiego rodzaju zasłonek można posłużyć się metodą penalizacyjną, której celem jest zmniejszenie widzenia oka prowadzącego przez okulary ze szkłem pogarszającym widzenie.

Zaleca się przeprowadzanie systematycznie ćwiczeń „celowniczych”, które aktywizują oko niedowidzące do pracy poprzez wykonywanie precyzyjnych czynności: nawlekanie koralików, układanie małych klocków, zamalowywanie obrazków konturowych.

W celu przywrócenia dominacji plamki żółtej stosuje się ćwiczenia pleoptyczne prowadzone przez ortoptystki. Naświetlania pleoptophorem i eutyskopem oraz ćwiczenia na koordynatorach i lokalizatorach efektywnie poprawiają ostrość widzenia oka niedowidzącego. Po uzyskaniu poprawy widzenia plamkowego włączane są ćwiczenia normalizujące obuoczne widzenie na synoptophorze. Zalecanym uzupełnieniem prowadzonego leczenia są ćwiczenia mięśni prostych i skośnych oraz ćwiczenia ruchu zbieżnego obu oczu (konwergencji).

Dobrym uzupełnieniem prowadzonej terapii są ćwiczenia zmuszające oczy do współpracy i aktywizowanie oka niedowidzącego przy użyciu gier komputerowych np. Tetris

Leczenie niedowidzenia jest niezwykle ważne dla rozwoju wszystkich stref rozwojowych dziecka. Prawidłowe obuoczne widzenie umożliwia prawidłową motorykę - poruszanie się w przestrzeni, ułatwia precyzyjne chwytanie (co ma duże znaczenie w rysowaniu i nauce pisania, więc zapobiega niepowodzeniom szkolnym), wspiera funkcje poznawcze i społeczne.

Korekcja

Na jakość widzenia składają się takie czynniki jak:

 • ostrość wzroku
 • zakres akomodacji
 • kontrast
 • widzenie barwne
 • wrażliwość na olśnienia
 • stereopsja

Kluczowym czynnikiem jest ostrość wzroku. Nieostre widzenie powoduje zmiany w mimice - mrużenie oczu oraz marszczenie czoła, u dzieci doprowadza do gorszych wyników w nauce, a u dorosłych skutkuje problemami w pracy. Aktualna zasada korekcji wzroku to dążenie do pełnego wyrównania wady refrakcji. Niedokorygowanie krótkowzroczności nie spowalnia jej postępu. Niedokorygowanie nadwzroczności czy astygmatyzmu może objawiać się migreną, a także wywoływać objawy sugerujące zapalenie zatok czy schorzenia neurologiczne.

Dobór okularów wymaga starannej diagnostyki wady- stosujemy krople wyłączające akomodację. Badanie subiektywne (dobór mocy oraz obiektywne po zakropieniu oczu) wykonujemy podczas jednej wizyty.

Wybór i dopasowanie opraw, omówienie rozmaitych możliwości korekcji soczewkami okularowymi o właściwościach jednoogniskowych, dwuogniskowych, półprogresywnych czy progresywnych oraz wspierających akomodację, z rozmaitymi powłokami ochronnymi, wykonane w tym samym miejscu i czasie, zapewnia najkorzystniejszy efekt optymalnej korekcji wad wzroku.

W naszej pracowni optyk dobiera soczewki okularowe do potrzeb Klienta, zwracając szczególną uwagę na powłoki. To one decydują o praktycznych aspektach jak:

 • odporność na zarysowania i zabrudzenia
 • łatwość czyszczenia i odparowywania
 • redukcja odbić i zmęczenia oczu
 • ochrona wzroku przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych

Wybór odpowiednich soczewek zależy od wady wzroku i przeznaczenia zamawianych okularów.


Nasi partnerzy

 • najlepszy okulista we Wrocławiu
 • lekarz okulista na Klecinie
 • gabinety okulistyczne wrocławskie
 • okulista Klecina optyk
 • optyk tanio Wrocław
 • najtańsze oprawki okularowe Wrocław
 • badanie wzroku dla medycyny pracy Wrocław
 • soczewki kontaktowe tanio Wrocław
 • leczenie krótkowzroczności wrocław
 • szkła okularowe i oprawki wrocław Klecina
 • modne oprawki szkła okularowe
badanie wzroku i dóbór szkieł Wrocław
gabinet okulistyczny optyk Wrocław

© 2016-2019 Prywatny Gabinet Okulistyczny Iwona Maślak :: 52-311 Wrocław, ul. Jutrzenki 19 :: tel. 604 822 902 :: 731 818 185

dobra agencja reklamowa skłąd i druk folderów dtp loga projekty graficzne tani druk wrocław